• Macius1
    Macius2
    podstawowka metka.fw
    liceum metka.fw
sfera metka.fw
Logo GrupaBury


4 lutego odbyliśmy podróż do stolicy. Jako uczniowie szkoły, której patronuje Jan III Sobieski, wstąpiliśmy po drodze do Wilanowa, gdzie zawsze czujemy się troszkę u siebie. Tym razem uczestniczyliśmy w przedwalentynkowej lekcji muzealnej na temat "Zakochany król i królowa". Poznaliśmy dzieje miłości tej niezwykłej pary, staropolskie kanony urody, przyjrzeliśmy się sypialniom i antykamerom króla i królowej, przypomnieliśmy sobie mityczne dzieje Amora i Psyche wymalowane na plafonie.

Kolejnym punktem naszej wyprawy była multimedialna wystawa "Van Gogh Alive" o międzynarodowej już sławie, prezentowana w Centrum Wystawienniczym obok Stadionu Narodowego. Była to szczególna okazja do odkrycia twórczości i życia artysty, którego ponad trzy tysiące dzieł zaprezentowano w formie wielkoformatowych, tętniących życiem obrazów wyświetlanych na ścianach, kolumnach, suficie, a nawet podłodze. Niezwykła gra świateł i kolorów wraz z towarzyszącą pokazowi nastrojową muzyką stworzyło niepowtarzalny klimat i pozwoliło dostrzec kunszt malarza. Mogliśmy podumać nad niezwykłym losem Van Gogha, przenosząc się do Holandii, Paryża, na francuską prowincję, a także reflektować nad jego myślami o sztuce. Przeżyliśmy fascynującą przygodę.

A wieczorem przybyliśmy do Teatru Polskiego na poetycko-muzyczny spektakl na motywach przekornych, dowcipnych i refleksyjnych wierszy i fragmentów prozy Wisławy Szymborskiej pt. "Wszędzie jest wyspa Tu" w reżyserii Magdaleny Smalary. Cztery aktorki, z towarzyszeniem kameralnego zespołu muzycznego, stworzyły szczególny klimat dzięki znakomitej interpretacji tekstów łączących doświadczenie przyziemności i codziennej rutyny z refleksją nad przemijaniem i miejscem jednostki w świecie, lekkość i dowcip z ironią czy nawet sarkazmem, zabawę z zadumą. Ujęło nas mistrzostwo śpiewu i bezpretensjonalność gry. Oby więcej takich spotkań z poezją śpiewaną!

Zapraszamy do galerii