• Macius1
    Macius2
    podstawowka metka.fw
    liceum metka.fw
sfera metka.fw
Logo GrupaBury

9 grudnia 2015 roku uczniowie klas pierwszych gimnazjum, pod opieką wychowawców, udali się na dwudniową wycieczkę do Krakowa.


Głównym celem wyjazdu było obejrzenie w Teatrze Stu spektaklu pt. "Zemsta" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Ta pełna dowcipu inscenizacja przypadła do gustu młodym widzom, którzy lekturę szkolną zobaczyli w nieco innym świetle: bardziej przystępną i, mimo historycznych kostiumów, aktualną. Z całej plejady artystów wyróżnił się zwłaszcza Dariusz Gnatowski grający rolę Cześnika Raptusiewicza. Także Łukasz Rybarski, świetny jako Papkin, wniósł na scenę wiele humoru i zabawy. Uczniowie opuszczali teatr z żalem i postanowieniem, że jeszcze tu wrócą.
Pobyt w Krakowie obfitował w przeróżne atrakcje. Pierwszego dnia gimnazjaliści obejrzeli w Muzeum Książąt Czartoryskich zabytki starożytnych kultur śródziemnomorskich. Zgromadzone obiekty to pochodzące z okresu od III tysiąclecia p.n.e. do IV w. p.n.e. przedmioty codziennego użytku, rzeźby, płaskorzeźby, ceramika, a także sarkofagi egipskie.
Następnie uczniowie udali się do Podziemi Rynku, gdzie mieli okazję zwiedzić interaktywną wystawę ukazującą wielowiekową historię tego miejsca i dowiedzieć się, jak wyglądało życie w średniowiecznym Krakowie.
Drugiego dnia pierwszoklasiści oglądali w kinie IMAX film dokumentalny "Hubble". Dzięki technologii 3D mogli przeżyć lot w najodleglejsze rejony Wszechświata oraz wyruszyć z astronautami w jedną z najtrudniejszych i najważniejszych misji w historii NASA - w misję naprawczą znajdującego się ponad 550 kilometrów nad powierzchnią Ziemi pierwszego i najsłynniejszego orbitalnego obserwatorium – Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.
Następnie, po seansie, gimnazjalistów czekało trudne zadanie. Musieli, niczym odkrywcy i tropiciele skarbów, wykazać się umiejętnością korzystania z mapy i odnaleźć zaznaczone na przygotowanej przez nauczyciela mapie tajemnicze obiekty i miejsca. Gra terenowa wywołała wiele pozytywnych emocji, zmobilizowała do współdziałania w grupie, do szybkiego podejmowania decyzji, uczyła orientacji w terenie.
Magia przedświątecznego Krakowa sprawiła, że uczniowie niechętnie opuszczali gościnny gród Kraka. Do Lublina wrócili pełni nowej wiedzy i dobrych wspomnień.

Zapraszamy do galerii