• Macius1
    Macius2
    podstawowka metka.fw
    liceum metka.fw
sfera metka.fw
Logo GrupaBury

W ciepły październikowy piątkowy wieczór grupa uczniów z klas III i II liceum zdecydowała się wybrać kulturę wysoką i ruszyła do Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach - miejsca znanego miłośnikom teatru w Polsce i nie tylko. Oto nazwiska tych osób: Marta  Anasiewicz, Madzia Kowalska, Wiktoria Dziuba, Natalka Gazi, Klaudia Tylus, Julia i Jakub Grabarczuk, Natalia Urban, Dominika Denys, Aneta Sochalska, Hubert Szulc, Michał Krenz. Spiritus movens całego przedsięwzięcia - p. Irena Babkiewicz.

Po prezentacji zespołu teatralnego i wysłuchaniu hymnu Gardzienic obejrzeliśmy tragedię złożonej w ofierze bogom córki Agamemnona i Klitajmestry "Ifigenia w Aulidzie" wg Eurypidesa. Niezwykle sugestywna, pełna pasji gra aktorów skupiła emocje i uwagę widzów na dramacie o znamionach uniwersalnych, ukazującym koszt ponoszony przez rodziny w sytuacjach, gdy dzieci muszą płacić swym życiem za lekkomyślność dorosłych bawiących się w wojnę.

Drugą sztuką było "Wesele" wg S. Wyspiańskiego, J. Malczewskiego, Z. Koniecznego i W. Staniewskiego. "Chałupa rozśpiewana" stała się na chwilę syntezą polskiej kultury i historii. Niezwykle żywiołowe, wytańczone i wyśpiewane przedstawienie nawiązywało w sposób istotny do malarstwa J. Malczewskiego, "Dziadów", ludowych obrzędów zaślubin, a także do takich trudnych momentów w historii jak rabacja galicyjska czy rzeź na Wołyniu. W zachowaniu i sposobie mówienia Dziennikarza rozpoznaliśmy rysy bardzo prominentnego dziennikarza pewnej bardzo wpływowej gazety...
Można obejrzeć: https://vod.tvp.pl/video/wesele-wyspianskimalczewskikonieczny,wesele-wyspianskimalczewskikonieczny,37714664.

Galeria zdjęć