• Macius1
    Macius2
    podstawowka metka.fw
    liceum metka.fw
sfera metka.fw
Logo GrupaBury

10 marca odbyła się jednodniowa wycieczka uczniów klas pierwszych LO wraz z Panią Dorotą Iberszer i Panią Ireną Babkiewicz do Krakowa.

Program rozpoczął się od zwiedzania Fabryki Schindlera czyli muzeum okupowanego Krakowa, w którym poznawaliśmy różne aspekty życia ludności polskiej i żydowskiej w czasie wojny. Potem przebyliśmy pieszo dość długą trasę z Podgórza do centrum, zwracając uwagę na takie punkty jak Apteka pod Orłem i pomnik w postaci metalowych krzeseł upamiętniający wywózkę Żydów do obozu w Płaszowie.

Koniecznie trzeba było też wykorzystać możliwość zwiedzenia czasowej wystawy w gmachu głównym Muzeum Narodowego, ukazującej skarby baroku "Między Bratysławą a Krakowem". Tu podziwialiśmy mlarstwo sakralne i świeckie, pokaźnych rozmiarów figury świętych (z których każdy miał swoje wykręty), portrety trumienne, ołtarze, krucyfiksy, bogato zdobione kielichy mszalne i monstrancje. Uwagę przykuwał bardzo ciekawy obraz należący do gatunku trompe de l'oeil (malarstwo iluzjonistyczne), którego autor igrał z zasadami perspektywy.

Wieczór uświetnił nam znakomity spetkakl "Biesy" w Teatrze Stu osadzony w mrocznym klimacie, podejmujący poważne problemy egzystencjalne.

Powrót miał miejsce bardzo późnym wieczorem (wg sów) lub bardzo wczesnym rankiem (wg skowronków).

Zapraszamy do galerii