• Macius1
    Macius2
    podstawowka metka.fw
    liceum metka.fw
sfera metka.fw
Logo GrupaBury

Uczniowie klasy III LO przez dwa dni poznawali młodopolskie klimaty. W tym czasie zwiedziliśmy wystawy w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego, w Kamienicy Szołayskich, w Sukiennicach i w Domu Mehoffera.

Poznawaliśmy dzieła S. Wyspiańskiego, J. Mehoffera, W. Wojtkiewicza, O. Boznańskiej, J. Podkowińskiego, J. Malczewskiego, W. Weissa i in. Uczestniczyliśmy w dwóch lekcjach muzealnych i próbowaliśmy sami opowiadać o dziełach sztuki. Oglądaliśmy prace Stanisława Wyspiańskiego w Domu Lekarskim (okazało się,że meble nie muszą być wygodne, ale powinny być piękne), w kościele Franciszkanów , gdzie znajduje się słynny witraż "Stań się!", w kościele Mariackim, w Pawilonie Wystawienniczo-Informacyjnym, (wyeksponowane witraże do katedry na Wawelu).

Śladami krakowskiej bohemy udaliśmy się też do kawiarni Jama Michalikowa, gdzie występował ongiś słynny kabaret "Zielony balonik". W dekadenckiej atmosferze ("o szyby dzeszcz dzwonił, deszcz dzwonił jesienny"...), przecinaliśmy Planty, by dojść do Starego Teatru na sztukę ukazującą współczesne problemy rodzinne. Byliśmy i w Stu na "Wariacjach tischnerowskich", co można podciągnąć pod młodopolską fascynację górami i góralszczyzną. Późnowieczornego wypadu na zapiekanki na krakowskim Kazimierzu nawet nie będziemy się starali podciągnąć pod nic - był wynikiem głodu i fantazji.

W sobotę 26 IX udaliśmy się, już jako grupa pielgrzymów, na Jasną Górę w intencjach maturzystów. Uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na wałach i we Mszy Św., której przewodniczył abp Stanisław Budzik. Było dość chłodno i siąpił deszcz, ale na pielgrzymce nie musi być łatwo. 

Zapraszamy do galerii