• Macius1
    Macius2
    podstawowka metka.fw
    liceum metka.fw
sfera metka.fw
Logo GrupaBury

12 listopada 2019 r.,  a więc z jednodniowym opóźnieniem świętowaliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Tradycyjnie uczciliśmy Święto Niepodległości okolicznościową akademią, przygotowaną przez uczniów klas licealnych pod opieką Państwa Profesorów Justyny Krenz i Roberta Kamińskiego przy istotnej pomocy Pana Profesora Cezarego Obroślaka.

Uroczystość otworzyło wspólne przez uczniów i nauczycieli Mazurka Dąbrowskiego, po którym uczestnicy mieli okazję obejrzeć krótki film nagrany kilka dni wcześniej przez Michała Korolkę z klasy IIa, w którym uczniowie i nauczyciele odpowiadali na pytanie: Czym  jest dla mnie patriotyzm?

Po projekcji głos zabrał Pan Profesor Robert Kamiński, który odnosząc się do opinii wypowiadanych w filmie przedstawił dzieje zmagań Polaków o odzyskanie i utrzymanie niepodległości oraz wyzwania, które ona niesie ze sobą dzisiaj dla młodych Polaków.

Następnie spora gromadka pierwszoklasistów, jak zwykle, znakomicie przygotowanych przez Panią Profesor Justynę Krenz przy pomocy Pani Profesor Ireny Babkiewicz  zaprezentowała wiersze i pieśni patriotyczne, do których wykonania aktywnie włączyła się także publiczność.

Po występie szkolnych artystów Pan Profesor Robert Kamiński przedstawił wyniki szkolnego konkursu wiedzy o polskiej niepodległości, który odbył się w naszej w szkole, a w którym 164 uczniów z klas licealnych oraz uczniowie klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej.

Wszyscy uczestnicy wykazali się niemałym poziomem wiedzy, lecz najlepszymi okazali się Eliza Mituła z klasy ILA i Rafał Kursa z klasy ILD, którzy uzyskali najwyższą, ale równą liczbę punktów.

W pięciopytaniowej ustnej dogrywce zwyciężył Rafał, który zaimponował wszystkim wiedzą wyjaśniając w jednej z odpowiedzi, iż szczypiorniak, popularna nazwa piłki ręcznej, bierze swój początek z faktu, że grywali w nią legioniści Piłsudskiego internowani w Szczypiornie przez Niemców.

Nie można nie wspomnieć o uczniach szkoły podstawowej – wśród ośmioklasistów najlepszym wynikiem mógł się poszczycić Daniel Zienkowski z VIIIA, a w klasach siódmych największą liczbę punktów uzyskała Konstancja Cegłowska z klasy VIIB.

W rozstrzygniętym tego dnia okolicznościowym konkursie plastycznym na okolicznościowy plakat niepodległościoowy cztery równorzędne wyróżnienia uzyskali Hubert Jarosz i Hubert Szydłowski  z klasy ILD oraz Janek Bieliński z klasy ILA i Franek Karłowicz z klasy ILB.

Galeria zdjęć z uroczystości