• Macius1
    Macius2
    podstawowka metka.fw
    liceum metka.fw
sfera metka.fw
Logo GrupaBury

W tegorocznej V jubileuszowej Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce organizowanej przez Instytut Geografii Miast i Turyzmu, Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego wzięło udział prawie 3 tysiące uczniów ze 134 szkół ponadgimnazjalnych, zawodowych i ogólnokształcących z całego kraju. Temat przewodni edycji brzmiał: „Turystyka folklorystyczna – barwy regionu”. Do etapu centralnego zostało zakwalifikowanych 30 uczniów, w tym dwoje naszych uczniów: Magdalena Bojarska i Damian Borysiuk. Finał zawodów odbył się w dniach 4 – 7 kwietnia w Łodzi i Spale.

W pierwszej części etapu centralnego uczniowie rozwiązywali test oraz przedstawiali prezentacje multimedialne poświęcone turystyce folklorystycznej. Spośród finalistów komisja wyłoniła 15 uczestników, którzy przystąpili do wykonania zadania finałowego polegającego na opracowaniu i zaprezentowaniu programu jednodniowej wycieczki po Wilnie. Zarówno Maga, jak i Damian znaleźli się w finałowej grupie uzyskując tym samym tytuł laureata. W ostatecznej rywalizacji Magda zajęła 4 miejsce, a jedną z nagród jest wycieczka na targi turystyczne w Berlinie.


Oprócz wytężonej pracy na uczestników czekały liczne atrakcje jak zwiedzanie Centrum Nauki i Techniki EC 1 w Łodzi, wybranych zabytków Łodzi, Areny Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim (wspólnie z olimpijczykiem Jaromirem Radke), udział w warsztatach rękodzielniczych w Skansenie Rzeki Pilicy „Od ziarenka…” oraz warsztatach folklorystycznych z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich z Komornik k/Wolborza a także zajęcia rekreacyjne w parku linowym w Spale.

Podczas pobytu w Spale dotarła też do nas inna wspaniała wiadomość. Ogłoszono bowiem wyniki zawodów finałowych Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH w Krakowie. Dwójka uczniów Sobieskiego: Damian Borysiuk i Magdalena Bojarska uzyskali tytuł laureata w dziedzinie geografia z elementami geologii.

Gratulujemy naszym podwójnym laureatom, a naszych licealistów zachęcamy do udziału w tych konkursach w przyszłym roku!

Galeria zdjęć