• Macius1
    Macius2
    podstawowka metka.fw
    liceum metka.fw
sfera metka.fw
Logo GrupaBury

26 kwietnia, dwa dni po uroczystym pogrzebie pułkownika Zygmunta Szendzielarza na warszawskich Powązkach, odbyło się spotkanie społeczności szkolnej z panem Leszkiem Żebrowskim - "tropicielem historii najnowszej"; publicystą i popularyzatorem wiedzy o wciąż jeszcze nie dość znanych bohaterach walczących o polską niepodległość w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Nasz gość ukazał ich tragiczne losy na tle skomplikowanej sytuacji politycznej i wskazał na źródła kontrowersji, jakie temat budził i jeszcze nadal wielokrotnie budzi, czego dowody znajdujemy w prasie i internetowych komentarzach. Dzięki spotkaniu ze znawcą mogliśmy się dowiedzieć, skąd wzięło się określenie "Żołnierze Wyklęci" i dlaczego należy im się nasza pamięć i szacunek.

Wykład ilustrowany fragmentami wspomnień, listów, dokumentów i wypowiedzi prasowych wzbogacił naszą wiedzę historyczną i zachęcił do szerszego zainteresowania się losami ludzi, których traktowano gorzej niż wrogów i zdrajców, choć byli szczerymi patriotami.

Zapraszamy do galerii