• Macius1
    Macius2
    podstawowka metka.fw
    liceum metka.fw
sfera metka.fw
Logo GrupaBury

Z życia przedszkola

W domu wcale nie musi być nudno! Jest wiele sposobów, by spędzić miło i kreatywnie czas w domu.  Zacznijmy od wyłączenia telewizora, odłożenia smartfonów i tabletów. Bądźcie na wyłączność dla swojego dziecka. Uwaga poświęcona dziecku i czas wspólnej zabawy są dla niego najcenniejsze. Do dobrej zabawy nie będą potrzebne drogie czy wymyślne gadżety, najlepsze są te najprostsze zabawy, które sami znamy z naszego dzieciństwa. Przedstawiamy niektóre z nich.

•    Stemplowanie i odbijanie
Chyba wszyscy pamiętamy wykonane w dzieciństwie stempelki z ziemniaków Nasze Przedszkolaki z pewnością również zachwycą się tą zabawą! Jednak wcale nie musimy ograniczać się do podstawowego wariantu stempelków. Możemy wykorzystać inne warzywa, a nawet owoce, jesienne liście czy zerwane na łące kwiaty. Wystarczy pomalować je farbą, przyłożyć do kartki i gotowe!

•    Gra w podchody
Ta zabawa może sprawdzić się idealnie podczas pobytu w domu. Wystarczy zamiast strzałek malowanych kredą na chodniku, użyć znaków namalowanych na kartkach. Gra może być początkiem do czytania nowej schowanej książki lub sposobem na odnalezienie „zaginionego podwieczorku” w postaci owocu, który dostarczy dziecku energii i tak potrzebnych w czasie infekcji witamin.

•    Tor z plasteliny
Kolejna propozycja polega na ukształtowaniu z kolorowej plasteliny dłuuuugich wężyków. Należy ułożyć je w taki sposób, by utworzyły labirynt dla pionka w postaci korka po napoju. Zadaniem dziecka jest przedmuchać korek przez cały labirynt wdychając powietrze nosem i wypuszczając buzią.

•    Masa solna
Masa niedoceniana i mogłoby się wydawać, że zapomniana, jednak można z niej stworzyć naprawdę różnorakie prace: od tych w 3D przez płaskie, wedle tego, co podpowiada nam wyobraźnia lub proste i płaskie z wykorzystaniem już gotowych szablonów które mogą okazać się najbardziej przydatne w przypadku naszych najmłodszych przedszkolaków. Sprawdzony przez Ciocie przepis wygląda następująco:
- 1szkanka soli
- 1szklanka mąki
- 0,5 szklanki wody
Suche składniki łączymy w misce dolewając do nich wodę. Wyrabiamy ciasto rękami do uzyskania odpowiedniej, plastycznej konsystencji.

•    Odrysowanie cieni
Zabawa wymaga od nas słonecznej pogody za oknem lub po prostu lampki. Dziecko wybiera przedmioty, które stawia pod światłem tak, by rzucały cień na przygotowaną wcześniej kartkę. Następnie kredkami próbuje odrysować ich cienie.

•    Gra w bierki
Bierki doskonale ćwiczą umiejętność logicznego myślenia, koordynację wzrokowo- ruchową i koncentrację. Wystarczy rozsypać je na stole i próbować zebrać. Proste? Okazuje się, że wcale niekoniecznie ;)

•    Rosnące farby
Jeśli dziecko ma już dość malowania zwykłymi farbami, można podsunąć mu pomysł malowania farbami które… rosną!  Do ich przygotowania potrzeba:
- 1 szklankę soli
- 1 szklankę mąki
- 1 szklankę wody
- farb plakatowych
Składniki mieszamy w jednej dużej misce do czasu uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie dzielimy masę i przekładamy ją do kilku miseczek, w których wymieszamy ją z różnymi kolorami farb. Do takich farb zamiast pędzli idealnie mogą sprawdzić się palce. Skończone dzieło pieczemy piekarniku w temperaturze 180°C przez około 1-2 minuty.

•    Tworzenie okiennych witraży
Ta pozycja może przysporzyć kłopotów, jednak z pomocą rodzica efekt może być niesamowity! Na sztywnym kartonie (najlepiej sprawdza się czarny) dziecko maluje prosty wzór. Zadaniem rodzica jest wykonanie ramki okalającej go, a wybrane elementy należy wyciąć bez przerywania ciągłości ramki. Zadaniem dziecka będzie naklejenie na witraż kolorowej prostej bibuły. Zadanie jest dość czasochłonne, jednak efekt po przyklejeniu witraża na okno na pewno zachwyci.

•    Kuchenne zabawy
Zmieńcie kuchnię w miejsce kreatywnych warsztatów z gotowania i pieczenia. Wypróbujcie proste przepisy. Do zrobienia pysznych kruchych ciasteczek potrzebujecie tylko kilku produktów:
- 250 g mąki pszennej
- 100 g drobnego cukru
- cukier waniliowy
- 1 żółtko
- 190 g zimnego masła
Wszystkie składniki należy posiekać nożem i zagnieść na jednolitą masę. Owinąć w folię spożywczą i wstawić do lodówki na ok. 1 godzinę. Schłodzone ciasto rozwałkować. Z ciasta za pomocą foremek wycinamy dowolne kształty. Pieczemy w temperaturze 180°C ok. 10 min, aż ciasteczka lekko się przyrumienią. Po upieczeniu pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia.

•    Gry planszowe
Oprócz świetnej zabawy i gwarantowanej porcji śmiechu to wspaniała okazja, aby wspólnie spędzić czas. Dodatkowo planszówki posiadają wiele właściwości edukacyjnych, pozwalają rozwijać wszelkie rodzaje sprawności i budować relacje.

Z życia przedszkola