• Macius1
    Macius2
    podstawowka metka.fw
    liceum metka.fw
sfera metka.fw
Logo GrupaBury

Z życia przedszkola

Współczesne dzieci mają niezliczoną ilość zabawek. O tym, że jest ich zdecydowanie zbyt wiele przekonujemy się, gdy przychodzi czas sprzątania. Każda nowa zabawka przynosi radość, nie zawsze jednak idą z nią w parze godziny radosnej zabawy. Przedmioty te bardzo często lądują w kącie i bardzo szybko się nudzą. Sami możecie zauważyć, że  dzieci chętniej wybierają zabawy z użyciem urządzeń technologicznych jak telefony, tablety czy komputery. Eksperci rekomendują, aby czas spędzany przed monitorem zastąpić aktywnymi zabawami i grami
Nie chodzi o zabawki tylko o zabawę … i czas spędzony razem – beztrosko i spontanicznie. Domowe zacisze oferuje nieskończoną ilość gier i zabaw, które nie tylko pobudzają wyobraźnię i stymulują twórcze myślenie, ale także zachęcają do eksplorowania i doświadczania otaczającej rzeczywistości i to wszystkimi zmysłami. Czas spędzony z dzieckiem na kreatywnych zabawach jest doskonałą inwestycją w jego rozwój, znakomitą okazją do budowania pozytywnej relacji i pogłębiania wzajemnej więzi.

Poniższe pomysły na zabawy wszechstronnie wspierają rozwój dzieci i dostarczą im mnóstwo frajdy, zarówno podczas samodzielnych aktywności, jak i w rozgrywkach z rodzicami i rodzeństwem :)


1.Zabawy sensoryczne dla najmłodszych dzieci -  samodzielne przygotowanie mas sensorycznych.
Samodzielne przygotowanie mas sensorycznych (np. masy solnej, domowej ciastoliny czy ciągliwego gluta) zajmuje chwilę, a stwarza dzieciom możliwość zapoznania się z nowymi fakturami, konsystencjami, smakiem, zapachem czy kolorem. Można z nich lepić, poszukiwać ukrytych w nich przedmiotów, gnieść, wałkować, rzucać nimi lub wkładać je do foremek. W tym przypadku nie ma znaczenia sposób zabawy, każdy jest rozwijający i wyjątkowo stymulujący.

2.Układanie puzzli
Układanie puzzli i wyszukiwanie mniejszych elementów z ramki na głównym obrazku, zbieranie określonego rodzaju kwiatów na łące czy zabawa w memory z odnajdywaniem subtelnych różnic między obrazkami rozwija zmysł wzroku, koordynacji oko-ręka, a także doskonali rozpoznawanie kształtów i figur w otoczeniu dziecka.

3.Konstrukcje z kloców
Konstrukcje z kloców, samodzielne wymyślanie budowli oraz odtwarzanie ich ze wzoru rozwija umiejętności przestrzenne, a także doskonali zdolność do dostrzegania symetrii i wzorów, co ma znaczenie w kształtowaniu umiejętności matematycznych, a nawet artystycznych.

4.Domino
Domino to prosta gra logiczna, która doskonali percepcję wzrokową, a przy okazji zachęca do poznawania liter, liczb oraz liczenia.

5.Wspólne gotowanie
Wspólne gotowanie, które wymaga odmierzania produktów z pomocą wagi lub naczynia z miarką oraz komponowania zbilansowanego posiłku, rozwija zdolności myślenia logicznego oraz uczy zasad zdrowego żywienia. Podczas gotowania można również rozwijać umiejętność generowania jak największej liczby pomysłów, np. dziecko w jak najkrótszym czasie musi odpowiedzieć na pytania, co jest potrzebne do upieczenia ciasta czy zrobienia pizzy. A po przygotowaniu pysznego posiłku można zagrać w rodzinną planszówkę ,,Gotowanie’’, która doskonali również znajomość angielskiego słownictwa.

6.Kalambury dla dzieci
Kalambury to dobrze znana forma rodzinnej zabawy dla osób w różnym wieku. Uczą kreatywności przez budowanie skojarzeń, myślenia logicznego, współdziałania z innymi oraz pomagają przełamać nieśmiałość. Można przygotować karteczki z wybranymi samodzielnie hasłami lub wykorzystać gotowe karty z ilustracjami, które stwarzają przestrzeń do własnych interpretacji, co więcej hasła można przedstawić za pomocą słów, dźwięków, gestów lub rysunków.

7.Eksperymenty dla dzieci
Eksperymenty to wspaniały sposób, by wprowadzić dzieci w świat nauki. Z pomocą maseczki antysmogowej można naocznie sprawdzić, czy powietrze, którym oddychamy, jest czyste, z boraksu wyhodować kryształy, a z cytryny zrobić źródło prądu. Eksperymenty to wspaniała okazja, by pokazać dzieciom, że czasami potrzeba wiele prób i modyfikacji, by otrzymać oczekiwany wynik, a porażka może być motywująca i zachęcać do zdobywania zupełnie nowych informacji.

8.Quizy
Quizy to szeroka kategoria zabaw obejmująca zarówno propozycje do samodzielnego poszerzania wiedzy w formie ciekawostek i zagadek sprawdzających umiejętność czytania ze zrozumieniem, analizowania informacji i wyciągania wniosków.

9.Rodzinne gry planszowe
Rodzinne gry planszowe w formie klasycznego wyścigu po planszy z kartami pytań sprawdzają ogólną wiedzę o świecie lub orientację w węższych dziedzinach, takich jak ciało człowieka, fauna świata czy historia Polski.

10.Zabawy na dworze
Zabawy na dworze uwielbiają wszystkie dzieci. Dla maluchów nie ma znaczenia, czy jest ciepło, zimno, czy pada deszcz lub śnieg. Dzieci uwielbiają się bawić na świeżym powietrzu.’
Dziś w dobie komputerów, tabletów, telefonów komórkowych i telewizji zabawy na świeżym powietrzu nie są już tak oczywistą formą spędzania czasu. Jednak mądrzy rodzice nie zapominają o tym, by nauczyć dzieci podwórkowych zabaw, w które sami się bawili. Oto przykład kilku zabaw i gier, które będą idealne w ciepłym, nadchodzącym sezonie, a szczególnie w wakacje. (gra piłka, jazda na rowerze, hulajnodze, zabawa w berka, piłka parzy i zabawy w piaskownicy).

Powyższe propozycje aktywnych zabaw z dziećmi urozmaicą wasz domowy czas i zainspirują do wymyślania kolejnych zabaw. Aby dzieci chętniej wybierały te formy aktywności spędzania czasu wolnego od urządzeń technologicznych.


Ciocia Ewelina

Z życia przedszkola