• Macius1
    Macius2
    podstawowka metka.fw
    liceum metka.fw
sfera metka.fw
Logo GrupaBury

Z życia przedszkola

Dziecko w wieku przedszkolnym jest bardzo ruchliwe. Można nawet użyć sformułowania, że, gdy siedzi, to i tak jest w nieustannym ruchu (wymachuje nogami, huśta się na krześle itp.). Ruch jest dla rozwoju dziecka bardzo ważny.A zatem jak kształtować sprawność ruchową dziecka? Podpowiadamy :)


•    Daj dziecku możliwości swobodnego biegania (w domu jak i na świeżym powietrzy). Tego typu działanie zaspakaja wysoką ruchliwość dziecka, sprzyja wzmacnianiu kości, podnosi wydolność organizmu, reguluję przemianę materii.


•    Zachęcaj dziecka do samodzielnych aktywności (dziecko w wieku przedszkolnym jest bardzo chętne do pomocy dorosłemu, np. wyciera kurze, pomaga w sprzątaniu... ) Poprzez naśladownictwo dziecko nabywa nowych umiejętności.


•    Pozwalaj dziecku na samodzielne ubieranie i rozbieranie się. Przed wyjściem z domu do pracy nie zawsze mamy, aż tyle czasu, aby dziecku na to pozwolić… Ale odbierając dziecko z przedszkola, dajmy mu czas na samodzielne przebranie się, a po niedługim czasie efekty będą
widoczne.


•    Ucz dziecka samodzielności. Samodzielność nie dotyczy tylko ubierania i rozbierania, ale również poruszania się. Zachęcaj małego przedszkolaka do poruszania się. Przywożąc go do przedszkola, nie parkuj  tuż przed wejściem. Nie korzystaj z windy, tylko wybierz się na spacer po schodach. To pozwala doskonalić  zmysł równowagi i koordynację wzrokowo – ruchową.


•    A ponad to drogi rodzicu bądź dla dziecka przykładem. Sam podejmuj aktywność fizyczną. Planuj i organizuj aktywność ruchową wspólnie z dzieckiem :)

 

Ciocia Marlena

Z życia przedszkola