• Macius1
    Macius2
    podstawowka metka.fw
    liceum metka.fw
sfera metka.fw
Logo GrupaBury

Z życia szkoły

29 listopada br. klasy siódme wybrały się do Warszawy, by w Teatrze Polskim obejrzeć sztukę Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Dramat ten omawiany był ostatnio na lekcjach języka polskiego.
Komedia opowiada o dwóch sąsiadach, Rejencie i Cześniku, którzy kłócą się o mur. Najważniejszym przesłaniem wynikającym z utworu jest to, że nie warto być zawziętym i przekornym. Powinniśmy kierować się uczciwością i tzw. zdrowym rozsądkiem, by nie popadać w konflikty z innymi ludźmi. Utwór, na przykładzie Klary i Wacława, pokazuje też, że prawdziwa miłość zawsze zwycięży.
Spektakl w Teatrze Polskim został wyreżyserowany przez Krzysztofa Jasińskiego. W rolę Rejenta wcielił się Andrzej Seweryn, a Cześnika zagrał Daniel Olbrychski, zaś rolę Papkina powierzono Jarosławowi Gajewskiemu. Podstolinę zagrała Joanna Trzepiecińska, Wacława – Paweł Krucz, a Klarę – Lidia Sadowa.
Akcja dramatu jest wartka i żywa, pełna humoru i zabawnych dialogów, co potęguje kontrastowe zestawienie charakterów.
Niewątpliwie bohaterami wzbudzającymi sympatię są Wacław i Klara oraz naiwny Papkin, natomiast Cześnik i Rejent to postacie ścierające się ze sobą i pozostające w nieustannym konflikcie.
Warto podkreślić grę aktorów, która zasługuje na wyjątkowe uznanie. Sprawiła, że my, widzowie, świetnie się bawiliśmy. Interesująca była również muzyka, którą skomponował Piotr Rubik, i kostiumy charakterystyczne dla strojów polskiej szlachty.
Sztukę tę można polecić każdemu, kto lubi utwory komediowe. Myślę, że oglądając ten spektakl, odbiorca dobrze się bawi i niejednokrotnie wzrusza do łez. Chciałbym poznać inne dzieła Fredry, ponieważ żywy język tego pisarza, umiejętność konstruowania trafnych, barwnych dialogów i kreowania komicznych sytuacji są godne podziwu.
Hubert Zyśko, klasa 7A

Z życia szkoły