• Macius1
    Macius2
    podstawowka metka.fw
    liceum metka.fw
sfera metka.fw
Logo GrupaBury

Z życia szkoły

23 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. 

Ma on upamiętniać rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Sędzia Falcone dał się poznać jako człowiek niestrudzenie i bezkompromisowo walczący o sprawiedliwość. W tym dniu sędziowie, pracownicy sądów i przedstawiciele innych zawodów prawniczych wpinają do stroju fioletowe wstążki.

Ten dzień jest okazją do przedstawienia obywatelom znaczenia konstytucyjnej zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej, jako gwaranta ich praw i wolności.

W ramach obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości przed uczniami otworzył swoje podwoje Sąd Rejonowy Lublin-Zachód. Z zaproszenia Wiceprezesa Sądu Rejonowego, pana Piotra Telusiewicza skorzystała klasa 8a. Uczniowie wzięli udział w spotkaniach z przedstawicielami różnych zawodów prawniczych. Wysłuchali wykładu sędziego Sądu Najwyższego, pana Tomasza Demendeckiego na temat zadań i trybu pracy SN. Dowiedzieli się również, na czym polega praca prokuratora, asesora sądowego i ławnika. Spotkali się również z pracownikami sądu, którzy zajmują się sprawami dotyczącymi młodzieży - z mediatorem i kuratorem. Na koniec pan prezes Telusiewicz oprowadził uczniów po budynku Sądu Rejonowego. Udało się zajrzeć do gabinetu Prezesa SR, sal rozpraw oraz do sądowego archiwum. 

Był to ciekawy i pełen wrażeń dzień.

W naszej Galerii można obejrzeć fotoreportaż z tych ciekawych zajęć.

Z życia szkoły