• Macius1
    Macius2
    podstawowka metka.fw
    liceum metka.fw
sfera metka.fw
Logo GrupaBury

Z życia szkoły

5 października uczniowie klas szóstych pod opieką swoich wychowawców uczestniczyli w bardzo interesującej wycieczce. Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzanie mieszczącego się w pięknym zabytkowym budynku Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem. Instytucja została utworzona w celu ochrony dziedzictwa kulturowego tego regionu oraz promocji wyrobów wikliniarskich jako produktu lokalnego rudnickiego zagłębia wikliniarskiego. Uczniowie poznali historię plecionkarstwa – okazuje się, iż towarzyszyło ono człowiekowi od najdawniejszych czasów, a w miarę rozwoju cywilizacyjnego rodziło się zapotrzebowanie na przedmioty użytkowe, ozdobne, ochronne i budowlane, wykonane między innymi z drewna i wikliny. Bogatą ich kolekcję uczniowie mogli podziwiać na wystawie.

Obejrzeli również interesującą ekspozycję „Modelarstwo militarne” przygotowaną przez wielkiego pasjonata tej dziedziny pana Bogusława Rzepielę.

Główną atrakcją wycieczki było zwiedzanie jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce – zamku w Łańcucie. Zabytkowy kompleks pałacowy słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz unikatowej kolekcji pojazdów konnych. Spacerując po urokliwych komnatach oraz po malowniczym parku utrzymanym w stylu angielskim, uczniowie mogli wyobrazić sobie, jak niegdyś wyglądało życie w łańcuckiej rezydencji.

Na zakończenie wyprawy podziwiali organy znajdujące się w Bazylice Zwiastowania Najświętszej Marii Panny oo. bernardynów w Leżajsku. Należą one do najcenniejszych zabytków tego typu nie tylko w Polsce, lecz także w Europie.

Wycieczka dostarczyła uczniom wielu wrażeń i niezwykle cennej wiedzy.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  WF

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Z życia szkoły