• Macius1
    Macius2
    podstawowka metka.fw
    liceum metka.fw
sfera metka.fw
Logo GrupaBury

Z życia szkoły

W dniu 27 września 2018 klasy 5 udały się na wycieczkę patriotyczno-krajoznawczą „Szlakiem magnackich rezydencji Lubelszczyzny”. W ramach wycieczki piątoklasiści zwiedzali pałac i park Czartoryskich w Puławach oraz pałac Zamojskich w Kozłówce.

W pałacu Czartoryskich w Puławach dostępne są bardzo ciekawe ekspozycje dotyczące narodowych relikwii zbieranych przez księżnę Izabelę Czartoryską, która była założycielką pierwszego muzeum w Polsce. Na wystawie można zobaczyć m.in. unikatową zbroję husarską, szablę króla Stanisława Leszczyńskiego, pamiątki związane z Tadeuszem Kościuszko, pukiel włosów króla Zygmunta Starego i wiele innych. Po zwiedzeniu ekspozycji muzealnych uczniowie spędzili chwilę w pięknym parku pałacowym w stylu angielskim oraz zwiedzili świątynię Sybilli.

Następnie udali się do Kozłówki, rezydencji magnackiej związanej głównie z rodem Zamojskich. Mieli okazję podziwiać piękne pałacowe pokoje, wspaniale zachowane ekspozycje portretów, mebli i przedmiotów użytkowych. Poznali historię rodu Zamojskich oraz wojenne i powojenne losy pałacu.

Wycieczka była bardzo ciekawa, piątoklasiści dużo się dowiedzieli o historii naszego regionu i kraju.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej Galerii.

Z życia szkoły