• Macius1
    Macius2
    podstawowka metka.fw
    liceum metka.fw
sfera metka.fw
Logo GrupaBury

Z życia szkoły

Zapraszamy uczniów klas 4a, 5a, 6a, 7a i 8b do zapoznania się z wykazem lektur z języka polskiego na rok szkolny 2020/2021.

Klasa 5a

  1. A. Mickiewicz „Przyjaciele” (tekst zamieszczony w podręczniku)
  2. F.H.Burnett „Tajemniczy ogród”
  3. Wybrane podania i legendy polskie
  4. F. Molnar „Chłopcy z Placu Broni”
  5. Juliusz Słowacki „W pamiętniku Zofii Bobrówny” (tekst zamieszczony w podręczniku)
  6. Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” (fragmenty zamieszczone w podręczniku)
  7. J. Prandowski „Mitologia” (wybrane mity)
  8. A. Mickiewicz „Powrót taty” (tekst zamieszczony w podręczniku)
  9. B.Prus „Katarynka”
  10. E.Nowak „Pajączek na rowerze”

Wybór legend i mitów zostanie podany uczniom przed omówieniem tych lektur.

Klasa 8b

1. A. Mickiewicz „Pan Tadeusz”
2. H. Sienkiewicz „Latarnik” 
3. S. Żeromski „Syzyfowe prace”
4. A. Kamiński „Kamienie na szaniec” 
5. M. Wańkowicz „Szkice spod Monte Cassino” (tekst zamieszczony w podręczniku)
6. A. de Saint-Exupéry „Mały Książę”
7. S. Mrożek „Artysta” (tekst zamieszczony w podręczniku)
8. N. H. Kleinbaum „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” (lektura uzupełniająca)

 

Lektury zostały podane zgodnie z kolejnością ich omawiania.

Miłego czytania!

Majka Chaciołka

 

Klasa 4a

  1. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé "Mikołajek" (wybór opowiadań)
  2. Clive Staples Lewis "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa"
  3. Jan Brzechwa "Akademia Pana Kleksa"
  4. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault "Kopciuszek"
  5. Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima
  6. Andrzej Maleszka "Magiczne drzewo" (lektura uzupełniająca)

 

Klasa 6a

  1. Wybrane wiersze (omawiane w ciągu roku): Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Joanny Kulmowej, Tadeusza Różewicza, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego, pieśni i piosenki patriotyczne  
  2. Rafał Kosik "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi"
  3. Ignacy Krasicki "Bajki";
  4. Aleksander Puszkin "Bajka o rybaku i rybce"
  5. Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz" (polowanie i koncert Wojskiego) 
  6. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, o Orfeuszu i Eurydyce
  7. Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie
  8. Adam Mickiewicz "Pani Twardowska"
  9. Henryk Sienkiewicz "Janko Muzykant" (lektura uzupełniająca)

 

Klasa 7a

  1. Adam Mickiewicz "Reduta Ordona" 
  2. Adam Mickiewicz "Śmierć Pułkownika" 
  3. Adam Mickiewicz "Świtezianka" 
  4. Adam Mickiewicz "Dziady" (część II)
  5. Charles Dickens "Opowieść wigilijna"
  6. Antoine de Saint-Exupéry "Mały Książę"
  7. Henryk Sienkiewicz "Latarnik"
  8. Aleksander Fredro "Zemsta "
  9. Juliusz Słowacki "Balladyna"

Diana Cieślak

 

Klasa 4a
1. René Goscinny, Jean-Jacques Sempé "Mikołajek" (wybór opowiadań)
2. Józef Wybicki "Mazurek Dąbrowskiego"
2. Clive Staples Lewis "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa"
3. Jan Brzechwa "Akademia Pana Kleksa"
4. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault "Kopciuszek" 
5. Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima
6. Andrzej Maleszka "Magiczne drzewo" (lektura uzupełniająca)
 
Klasa 6a
1. Wybrane wiersze (omawiane w ciągu roku): 
- Władysława Bełzy, 
- Jana Brzechwy, 
- Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, 
- Zbigniewa Herberta, 
- Joanny Kulmowej, 
- Tadeusza Różewicza, 
- Juliana Tuwima, 
- Jana Twardowskiego, 
- pieśni i piosenki patriotyczne  
2. Rafał Kosik "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi"
3. Ignacy Krasicki "Bajki";
4. Aleksander Puszkin "Bajka o rybaku i rybce"
5. Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz" (polowanie i koncert Wojskiego) 
6. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, o Orfeuszu i Eurydyce
7. Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, o miłosiernym Samarytaninie;  
8. Adam Mickiewicz "Pani Twardowska"
9. Henryk Sienkiewicz "Janko Muzykant" (lektura uzupełniająca)
 
Klasa 7a
1. Adam Mickiewicz "Reduta Ordona" 
2. Adam Mickiewicz "Śmierć Pułkownika" 
3. Adam Mickiewicz "Świtezianka" 
4. Adam Mickiewicz "Dziady" (część II)
5. Charles Dickens "Opowieść wigilijna"
6. Antoine de Saint-Exupéry "Mały Książę"
7. Henryk Sienkiewicz "Latarnik"
8. Aleksander Fredro "Zemsta "
9. Juliusz Słowacki "Balladyna"

Z życia szkoły