• Macius1
    Macius2
    podstawowka metka.fw
    liceum metka.fw
sfera metka.fw
Logo GrupaBury

Z życia szkoły

W drugiej połowie lipca odbyła się w Berlinie Międzynarodowa Olimpiada Języka Niemieckiego, w której wzięło udział 125 uczniów z 64 krajów. Razem z uczniami do Berlina przyjechali nauczyciele z tych krajów, wśród nich nauczycielka niemieckiego z naszej szkoły pani Alicja Porzak. Polskę reprezentowało dwóch gimnazjalistów, którzy zajęli pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego organizowanym przez PSNJN.

Zgodnie z ideą igrzysk olimpijskich w czasie dwutygodniowego pobytu w Berlinie uczniowie rywalizowali ze sobą w międzynarodowych zespołach. Oprócz umiejętności językowych oceniane przez  jury  były kreatywność, umiejętność współpracy, kompetencje interkulturowe. Ostatniego dnia odbyło się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców. Dla trzech uczniów, którzy zajęli pierwsze miejsca na poziomie językowym A2, B1,B2 jako nagrodę przyznano udział w stażu w firmie niemieckiej, za drugie miejsce zwycięzcy otrzymali laptopy, a za trzecie smartfony.

W czasie, kiedy uczniowie zmagali się z zadaniami olimpijskimi, nauczyciele uczestniczyli w seminariach językowych, odwiedzali instytucje szkolne w Berlinie, wieczorem mieli do wyboru wizytę w teatrze, kinie lub udział w innych aktualnych wydarzeniach kulturalnych.

Międzynarodowa Olimpiada Języka Niemieckiego jest wydarzeniem jedynym w swoim rodzaju w skali światowej. Pod jednym dachem jednoczy ludzi różnych narodowości i kultur. Słowa jednego z uczestników są najlepszym podsumowaniem  IDO 2016 "Wir haben so kleine Verschiedenheiten, aber am Ende wir sind alle gleich."

W naszej Galerii można zobaczyć zdjęcia z olimpiady, natomiast pod poniższym linkiem można zobaczyć krótki film: https://www.goethe.de/de/spr/unt/ver/ido.html

Z życia szkoły