• Macius1
    Macius2
    podstawowka metka.fw
    liceum metka.fw
sfera metka.fw
Logo GrupaBury

Z życia szkoły

W dniach 18-25 listopada obchodziliśmy w tym roku Tydzień Edukacji Globalnej. Tegoroczne hasło TEG brzmiało "Pobudka! To ostatni dzwonek dla klimatu!".

W naszej szkole przygotowania do tego wyjątkowego tygodnia rozpoczęły się już od początku października.

Na zajęciach koła biologicznego uczniowie klasy 5b przygotowali gazetki pt. „Kochamy wszystkie zwierzaki” i „I Love Animals”, na których apelowali o ochronę wszystkich zwierząt na Ziemi i dbanie o nie. Podpowiadali, co każdy z nas może zrobić, aby pomóc zwierzakom. Na ten temat rozmawiali również na lekcjach biologii i przyrody.

Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs fotograficzny na zdjęcie przedstawiające domowego zwierzaka w różnych ciekawych sytuacjach. Plakaty z domowymi pupilami, ale też i dziko żyjącymi zwierzętami zdobiły korytarz szkolny.

Uczniowie włączyli się w akcję prowadzoną przez Samorząd Uczniowski w ramach Światowego Dnia Zwierząt i zbierali karmę dla schroniska.

Podczas lekcji techniki uczniowie klas 5 szyli woreczki, które podczas zakupów z powodzeniem zastąpią foliowe torebki. Piątoklasiści opracowali mapy mentalne, porządkujące wiadomości na temat zagrożeń płynących ze zmian klimatu.

Uczniowie klas 4 opracowali komiksy "Historia kropli wody" obrazujące obieg wody w przyrodzie.

Podczas lekcji polskiego czwartoklasiści pisali na kolorowych liściach listy do Ziemi. Zastanawiali się nad sposobami ratunku dla Ziemi. Metodą design thinking opracowali projekty superbohaterów czuwających nad wodą, powietrzem i zielenią. Przygotowali w pracowni polonistycznej wystawkę "Kto ocali Ziemię".

Uczniowie klasy 4c przystąpili do projektu PAH "Godziny wychowawcze ze światem". Podczas lekcji wychowaczych poznają mechanizmy rządzące światem oraz globalne problemy wpływające na codzienne życie ludzi.

7b uczestniczy w projekcie eTwinning "Moje godziny ze światem", współpracując z koleżankami i kolegami z innych szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Polsce. W ramach projektu uczniowie podczas lekcji języka polskiego przeczytali tekst S. Mrożka "List w butelce". Rozmawiali o roli człowieka w zachodzących w środowisku zmianach oraz o zadaniach stojących przed ludzkością. Na lekcji wychowawczej oraz zajęciach geografii poznawali konsekewncje kryzysu klimatycznego oraz sposoby przeciwdziałania im. Przygotowali specjalne wydanie gazety szkolnej "Byle do przerwy", zamieścili w nim własne artykuły i zdjęcia. Opracowali memy dotyczące kryzysu klimatycznego. Przygotowali scenariusz i nagrali film "Pobudka".

W dniu 22 listopada 2019 r. na podsumowanie TEG odbyła się debata oksfordzka "Czy mój głos coś znaczy?". Klasy 7a i 7b przygotowały argumenty i kontrargumenty, które przez przedstawicieli klas zostaly zaprezentowane podczas debaty w sali gimnastycznej. Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć z debaty.

W salach lekcyjnych i na korytarzu pojawiły się plakaty TEG oraz gazetki informujące o globalnych zagrożeniach oraz działaniach raujących Ziemię.

Na szkolnym koncie FB co piątek zamieszczamy materiały pod hasłem "Pięć minut dla Ziemi".

 

Z życia szkoły