• Macius1
    Macius2
    podstawowka metka.fw
    liceum metka.fw
sfera metka.fw
Logo GrupaBury

Projekty

Na początku czerwca 2015 r. do naszej szkoły zawitali niezwykli goście – nauczycieli i uczniowie ze szkół partnerskich w Turcji i Słowacji, z którymi od dwóch lat realizujemy projekt „Europejskie mole książkowe” w ramach programu ogólnoeuropejskiego Comenius.

Nasz szkolny zespół Comeniusa stanął na wysokości zadania, przygotowując dla gości obfity i wyjątkowo interesujący program. Dziewczynki z Turcji, Yaren i Rana, mieszkały u Moniki Kamińskiej, co pomogło im lepiej zintegrować się z naszą szkolną społecznością uczniowską.

W ciągu pierwszego dnia wizyty słowaccy i tureccy nauczyciele i uczennice uczestniczyli w uroczystej akademii powitalnej, byli z nami podczas podsumowania konkursów Comeniusa „Mole książkowe Chrobrego” oraz „Moja droga do biblioteki” oraz obejrzeli prezentację o Lublinie autorstwa Klaudii Brodowskiej.

Następny dzień rozpoczął się obserwacją lekcji multimedialnej języka niemieckiego stworzonej w ramach naszego autorskiego projektu „innowacyjna szkoła”. Uczniowie klasy 1b wraz z gośćmi pracowali na tabletach, poznając nowe słownictwo i zwroty oraz wykonując różnorodne ćwiczenia. Następnie udaliśmy się do klasy 6b na lekcję matematyki, podczas której poznaliśmy różne rodzaje liczb i wykonywaliśmy ćwiczenia na tablicy interaktywnej. Uczennice z Turcji Yaren i Rana chętnie wzięły udział w tych bardzo ciekawych zajęciach.

Po pysznych przekąskach przygotowanych przez nasze zaangażowane i utalentowane nauczycielki goście wraz z towarzyszącymi im przedstawicielami naszej szkolnej społeczności udali się do Kazimierza Dolnego, gdzie wspólnie spędziliśmy wspaniały dzień na zwiedzaniu i kupowaniu pamiątek. Popłynęliśmy promem po Wiśle, co dostarczyło gościom niezapomnianych wrażeń.

Ostatnim dniem pobytu delegacji w naszej szkole była środa, 3 czerwca. Zaczęliśmy od niezwykłej lekcji języka angielskiego w klasie 6a, której tematem były różnice i podobieństwa pomiędzy Polską i Turcją. Rana i Yaren wystąpiły w roli ekspertów podczas pracy w grupach, podpowiadając naszym uczniom na temat geografii, kultury i historii Turcji. Następnie nauczyliśmy się kołysanek po polsku i turecku, co sprawiło wszystkim ogromna frajdę. Nasi goście uczestniczyli w warsztatach artystycznych, podczas których wspólnie z klasą 5b stworzyli wspaniałe maski. Następnie bawili się na Festynie w ramach obchodów Dnia Dziecka.

Po południu zwiedziliśmy podziemia Lublina oraz pospacerowaliśmy po Starym Mieście.

Goście wrócili do domu zachwyceni naszą szkołą, polską gościnnością, wyborną kuchnią oraz wspaniałymi krajobrazami Lubelszczyzny. 

Zdjęcia z pobytu naszych gości w "Chrobrym" można obejrzeć w Galerii.

Projekty