Strona główna  >  Gimnazjum i Liceum  >  Z życia szkoły  >  Wycieczki klasowe  >  Hrubieszów kwiecień 2010
Wystawa - kwiecień 2010
9 kwietnia 2010r. uczniowie naszego liceum z klasy IB i klasy IIB wzięli udział w wycieczce do Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

W tym mieście miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Dzięki zabiegom prof. Andrzeja Kokowskiego z Instytutu Archeologii UMCS zorganizowano wystawę pt. " Troja - sen Henryka Schlimanna", na której zaprezentowano zbiory Muzeum Prahistorii i Wczesnohistorycznej Archeologii z Berlina. W kilku salach zgromadzono oryginały oraz kopie przedmiotów które H. Schlimann wydobył w XIX w. m.in. w Hussarlik w czasie poszukiwań mitologicznej Troi.

Zabytkowe obiekty wyeksponowano w kilkunastu gablotach, każda z nich zawierała przedmioty związane z określona dziedziną życia Trojan.

Niestety najciekawsze i najbardziej wartościowe zabytki to dziewiętnastowieczne repliki wykonane zaraz po odkryciach Schlimanna np. tzw. złoty diadem królewski "Pięknej Heleny". Obecnie jest to jedyna możliwość zapoznania się z kunsztem i precyzją starożytnych artystów. Oryginalne zabytki zostały w 1945 r. zrabowane z Berlina przez zwycięska Armię Czerwoną i do dzisiaj nie są udostępniane zwiedzającym. Kopie są wykonane bardzo precyzyjnie, z zachowaniem oryginalnych techniki materiałów, zaznaczono na nich nawet uszkodzenia powstałe w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat na oryginałach.

W ostatniej sali można było podziwiać kopię tzw. Maski Agamemnona, którą H. Schlimann znalazł w Mykenach. W ten sposób uczniowie mogli się zapoznać z osiągnięciami kultury trojańskiej i mykeńskiej.

Dzięki Inicjatywie UMCS i władz samorządowych oraz uprzejmości niemieckich muzealników mogliśmy podziwiać zabytki, które bardzo rzadko są dostępne dla polskiej publiczności.

zredagował prof. Jarosław Bat