Strona główna  >  Gimnazjum i Liceum  >  Z życia szkoły  >  Pomagamy potrzebującym  >  Dar Serca dla Hospicjum     >  Wiadomości z prasy
Wiadomości z prasy
Jak donosi Kurier Lubelski, 29.09.2008 r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, zostało podpisane porozumienie dotyczące zbierania pieniędzy w szkołach na rzecz Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Sygnatariuszami byli wojewoda lubelski Henryka Strojnowska, prezes hospicjum o. Filip Buczyński, kurator oświaty Krzysztof Babisz oraz jedna z inicjatorek przedsięwzięcia - dyrektor lubelskiego Społecznego Liceum i Gimnazjum im. Jana III. Sobieskiego - Elżbieta Nawrot. Porozumienie ma być początkiem współpracy, której efektem będzie zbiórka pieniędzy w szkołach. Zgromadzone w ten sposób fundusze zostaną wykorzystane na dokończenie budowy Sanatorium Domu Małego Księcia przy ul. Lędzian w Lublinie. "Chodzi o pieniądze, ale ważny jest także aspekt wychowawczy. Chcemy uwrażliwić dzieci na nieszczęście innych" - mówiła Elżbieta Nawrot. ... Ojciec Filip Buczyński spodziewa sie, że dzięki tej akcji uda się zebrać w szkołach około miliona złotych (co stanowi 1/20 kosztu budowy sanatorium). Zbiórka pieniędzy będzie odbywać się od połowy października do połowy listopada w szkołach całego regionu. Uczniowie będą brali udział w lekcjach na temat pracy hospicjum. Otrzymaja ulotki i film dokumentalny na temat Hospicjum Małego Księcia. Akcji ma towarzyszyć kampania w mediach.

******************
Kurier Lubelski 13.12.2008:

"Prawie 200 tys. zł udało się zebrać szkołom, które przystąpiły do akcji „Twój dar serca dla hospicjum”. Pieniądze trafią do lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia. Zostaną przeznaczone na doposażenie domu przy ul. Lędzian. Znajdą w nim opiekę chore dzieci z całego województwa.
- Pieniądze przeznaczymy głównie na sprzęt rehabilitacyjny - mówi o. Filip Buczyński, prezes hospicjum. Pomysłodawcą akcji jest Społeczne Gimnazjum i Liceum im. J. Sobieskiego. Poparli ją wicewojewoda Henryka Strojnowska oraz kurator oświaty Krzysztof Babisz. Zaangażowało się 347 szkół z całego województwa, które na swoim terenie organizowały zbiórkę pieniędzy.
- To przede wszystkim im należą się największe podziękowania - mówili inicjatorzy akcji. Deklarowali, że chcą, aby zbiórka miała charakter cykliczny. "

*******************
Gość Niedzielny, 21.03.2010
Dary serca

Trudne tematy, takie jak choroba i śmierć, nie odstraszają młodych ludzi. Już po raz drugi wiele szkół z Lubelszczyzny włączyło się do akcji Twój Dar Serca dla Hospicjum. W Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie przecinają się drogi chorych dzieci, ich rodziców i wolontariuszy. Jeśli ktoś tutaj trafia, to znaczy, że toczy walkę na śmierć i życie.
– To są dramaty, które mogą dotknąć każdego. Dlatego uważam, że nie można przechodzić obojętnie obok takich tematów. My, dorośli, mamy czasem taką pokusę, by odizolować nasze zdrowe dzieci od tematów związanych z cierpieniem i umieraniem. Moim zdaniem, to bardzo zły pomysł. Młodzi ludzie gotowi są pomóc swoim rówieśnikom zmagającym się z chorobą. Przy okazji nie tylko dają radość i wsparcie chorym, ale i sami stają się lepszymi ludźmi – mówi Agata Łaguna, koordynatorka akcji Twój Dar Serca dla Hospicjum.
To z jej inicjatywy już po raz drugi wiele szkół z Lubelszczyzny nie tylko zbiera fundusze na rzecz hospicjum, ale przede wszystkim rozmawia z uczniami o cierpieniu, chorobie i umieraniu. Każda ze szkół, która zdecydowała się włączyć do akcji, otrzymała film opowiadający o hospicjum. Po jego obejrzeniu nauczyciele rozmawiają z uczniami na tematy poruszane w filmie, a następnie organizują różne akcje, podczas których zbierane są fundusze dla hospicjum. – Każda ze szkół ma wolną rękę w tych działaniach. Niektóre organizują kiermasze ciast, inne przygotowują świąteczne dekoracje czy kartki, które rozprowadzają, jeszcze inne zapraszają na mecze rozgrywane między nauczycielami a uczniami. Pomysłów jest bardzo wiele – mówi Agata Łaguna.
Akcja potrwa do 26 marca. Wtedy puszki z zebranymi pieniędzmi wrócą do organizatorów akcji. Finałem, a zarazem nagrodą dla wszystkich biorących w niej udział będzie występ Joszko Brody i dzieci, który odbędzie się 23 kwietnia.
W poprzedniej akcji udział wzięło około 300 szkół z województwa lubelskiego. W sumie zebrano wtedy ok. 200 tys. złotych. ag