Strona główna  >  Gimnazjum i Liceum  >  Z życia szkoły  >  Imprezy szkolne  >  Pielgrzymka maturzystów  >  Październik 2011
Pielgrzymka maturzystów do Częstochowy.

Sobota 8 października – klasy III liceum na czele z Panią Dyrektor Elżbietą Nawrot i wychowawcami: prof. Małgorzatą Schmidt i prof. Ewą Chołojczyk, pod duchową pieczą katechetów: ks. Mikołaja i Ewy Baj wyruszyły na pielgrzymkę maturzystów do Częstochowy. Tegorocznym hasłem 27 pielgrzymki lubelskiej były słowa Bł. Jana Pawła II: „Każdy ma swoje Westerplatte". Maturzyści przyozdobili autokar wykonanymi przez siebie plakatami- prawdziwa inwencja twórcza :)

„Wyjechaliśmy o godz. 8.00 - spod „Chatki Żaka" – to nasz stały początek wszelkich podróży. Droga minęła nam szybko i radośnie, dlatego iż poprowadziliśmy różaniec w intencjach będącym celem wyjazdu :) Już ok. godz. 14.00 byliśmy w Częstochowie i każdy miał 2h czasu na obiadek. Kwadrans przed 17 – wprowadziliśmy uroczyście poczet sztandarowy naszej szkoły. O godz. 17.00-rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Bp Mieczysława Cisło – wygłosił on długie i mądre kazanie nawiązujące do wzorów osobowych naszych przodków min. Bł. Ks. Popiełuszki, Kard. Stefana Wyszyńskiego, Ks. Kordeckiego oraz władców Polski-którzy mężnie bronili naszej wiary. Następnie o 20.00 wszyscy zgromadzili się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej aby wspólnie odmawiać różaniec, który zwieńczył uroczyście odśpiewany Apel Jasnogórski i Bogurodzica. Niektórzy już się niecierpliwili, jednak pozostał już ostatni punkt pielgrzymki – Droga Krzyżowa, która rozpoczęła się o godz. 21.30 na Wałach Jasnogórskich, więc czuliśmy się poniekąd jak Ks. Kordecki - każdy otrzymał lampionik. Był to szczególny czas na refleksję i przemyślenie swojego życia i postępowania-sprzyjały temu niezwykle głębokie rozważania stacji, byli i tacy, którzy stwierdzili, że tam w Częstochowie doświadczyli nawrócenia, okaże się z czasem ile było w tych deklaracjach prawdy, a ile emocji :) Ok. 23.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną, pod mądrym okiem kierowcy udało nam się dotrzeć do Lublina już ok. 4 rano. Dziękujemy!!!"

Katarzyna Chwalisz i Paulina Piróg (III B LO)