box1licrekru
box3liczwiedzanie
Strona główna  >  Gimnazjum i Liceum  >  Aktualności  >  Godzina naukowców w Sobieskim
Godzina naukowców w Sobieskim
poniedziałek, 07 grudnia 2015 23:12

Liceum i Gimnazjum Sobieskiego gościło u siebie naukowców i blogerów naukowych, którzy odwiedzając najlepsze szkoły w regionach prezentują naukę w ciekawy i inspirujący sposób.

Spotkanie z uczniami Sobieskiego poprowadził pan Karol Wójcicki, popularyzator nauki. Na co dzień można go spotkać w Centrum Nauki Kopernik, obejrzeć w TVN Discovery Science i poczytać jego artykuły w Gazecie Wyborczej.

„Godzina Naukowców” organizowana jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Nasi uczniowie mieli okazję poznać najnowsze trendy w nauce, np. osiągnięcia tegorocznych noblistów oraz sylwetki najciekawszych polskich naukowców z promowanych dziedzin i ich praktyczne osiągnięcia:

-  Polacy projektują kolejnego łazika marsjańskiego,

-  polscy lekarze naprawiają pęknięty rdzeń kręgowy,

-  uczeń poznańskiego technikum zaprojektował i opatentował system inteligentnych lusterek motocyklowych… etc.

Miniwykład został zaprezentowany z wykorzystaniem technik multimedialnych, fragmentów filmów i animacji. Prowadzący pokazał wybrane tematy w sposób niestandardowy i łamiący konwencje, nie nudziliśmy się, ale z zapartym tchem oglądaliśmy filmy i słuchaliśmy opowieści o ciekawostkach związanych z daną dziedziną.

 Część drugą spotkania stanowiły eksperymenty:

- Pokaz archeologiczny – sprawdzanie wieku i płci człowieka na podstawie badania czaszki;

- Zrób sobie robota – rzecz o samodzielnym programowaniu oraz sztucznej inteligencji;

- Biotechnologia pod lupą;

- Ekoenergetyka – jak zrobić przydomową elektrownię itp.

Nasi odkrywcy zostali zaproszeni do samodzielnego wykonywania eksperymentów, bawili się przy tym znakomicie. Mamy nadzieję, że Centrum Kopernika zagości u Nas jeszcze nie raz.

Zapraszamy do galerii

 

 


 
Starsze wiadomości znajdziesz tutaj